Правителството предстои да обяви 31 декември 2025 г. и 2 януари 2026 г. за почивни заради еврото. Това гласи проект на Решение на Министерския съвет в сайта на правителството.
Докладът за промяната е предложен от финансовия министър Теменужка Петкова и е във връзка с въвеждането на еврото като официална парична единица на България от 1 януари 2026 г.
В момента на прехода от старата към новата парична единица следва да бъдат извършени ключови дейности от практическата и техническа подготовка за въвеждане на еврото, описани в Националния план за въвеждане на еврото в България и Плана за действие към него, по настройване и обезпечаване на информационните, финансовите и други системи, така че те да функционират безпроблемно в условията на новата валутна среда. Това ще позволи минимизиране на оперативните рискове и ще гарантира гладкото и безпроблемно протичане на процеса по преминаването към еврото, се мотивира Петкова.












