Динамиката на геополитическите процеси става все по-висока, руши се архитектурата на международната сигурност, разпадат се установени бизнес модели, наложените нови мита разтърсват пазарите, а стагнацията засяга водещи европейски икономики, което прави изключително трудно да се правят прогнози за бъдещето.
Това заяви президентът Румен Радев на икономическия форум в Делфи, Гърция.
Ето останалата част от изказването му:
Това поставя и въпроса за нивото на амбиции на Европа как да се справи с тези предизвикателства и да осмисли редица ключови области за своето бъдеще. Европа може да успее да укрепи позициите си в силно оспорвания свят, ако признае значимостта на проблемите, повиши нивото си на амбиции и предприеме конкретни действия, като излезе от зоната си на комфорт. Преди да се заемем обаче с решаването на проблемите на утрешния ден, трябва да се поучим от уроците от миналото, иначе инвестираните време, усилия и пари едва ли ще доведат до резултати. Призовавам за сила и кураж, за да си даде Европа честен отговор на редица трудни въпроси.
Нужен е отговор как Европа допусна да изостане в иновациите и технологиите; как допусна да изпадне в енергийна криза и защо цената на енергията е няколко пъти по-ниска в САЩ и Китай; защо ЕС не е в състояние да взима бързо решения; можеше ли да бъде предотвратена войната в Украйна; защо Русия произвежда 4 пъти повече муниции от НАТО, както е подчертавал генералният секретар на Алианса, въпреки огромното си икономическо превъзходство; защо Русия продължава да напредва на бойното поле в Украйна, въпреки колосалната финансова и военна помощ за Украйна; дали Европа ще се съгласи САЩ и Русия да договорят мира в Европа без нейно участие.
Каквито и да са отговорите, ЕС се нуждае от военна сила и целенасочен подход за вземане на решения. Трябва да си даваме и сметка, че само натрупването на оръжие не води автоматично до отбранителни способности. Нуждаем се на първо място от ясна политическа визия и обща отбранителна стратегия, а обединяването на фрагментираната европейска отбранителна индустрия и убеждаването на европейските граждани, че инвестициите в сигурността са оправдани, са сериозни предизвикателства.
Наша първостепенна задача днес е прекратяване на кръвопролитието в Украйна и уверено да поемем по пътя към постигане на устойчив и дълготраен мир, без да губим повече историческо време. Изходът от тези общи усилия има пряко отношение както към новата архитектура на сигурността, така и към нашето икономическо развитие и конкурентоспособност.
България и Гърция са част от Европа и винаги ще бъдат, а нашето силно сътрудничество и посветеност на европейското единство и сигурност доказва, че дори и нашият регион да формира външна европейска граница, той не е периферия на ЕС. Въпреки че на Балканите всяка държава има своя собствена гледна точка към историята, един от най-важните исторически уроци е, че след векове на съперничества и противоречия, най-накрая сме осъзнали, че сътрудничеството е много по-добър избор от войните. Днес България и Гърция са стратегически партньори, изграждащи заедно силна ос на стабилност и сигурност, която създава по-добри перспективи за целия регион и ще продължим да задълбочаваме своята европейска интеграция. Делфийският икономически форум в Гърция, е отлична възможност за диалог и обмен на идеи в интерес на нашата сигурност, стабилност и общо бъдеще.