Световната здравна организация (СЗО) алармира: приемаме твърде много натрий. Това е основното послание в новите насоки на организацията, публикувани тази годна, които препоръчват използването на заместители на солта с по-ниско съдържание на натрий.
Според СЗО всяка година 1.9 милиона смъртни случая се дължат на прекомерен прием на натрий. Въпреки информационните кампании и усилията на държавите членки, през 2019 г. средният дневен прием в световен мащаб е бил 4.3 грама натрий — повече от два пъти над препоръчителната доза от 2 грама.
Въпреки информационните кампании и усилията на държавите членки, през 2019 г. средният дневен прием в световен мащаб е бил 4.3 грама натрий — повече от два пъти над препоръчителната доза от 2 грама.
Натрият е жизненоважен минерал, но в прекомерни количества води до здравословни рискове. Най-често се свързва с високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания.
Високият прием на сол също така се свързва с:
-
заболявания на бъбреците;
-
остеопороза (заради загуба на калций);
-
рак на стомаха, особено при консумация на меса, консервирани със сол.
Важно е да се знае, че не само солта, която добавяме сами, съдържа натрий — много преработени храни имат високо съдържание, дори без да го осъзнаваме.
Мнозина възприемат ограничаването на солта като лишаване от вкус. Действително, според специалисти от Университета в Нов Южен Уелс (UNSW Sydney), намаляването на солта означава приемане на по-малко солен вкус, което трудно се приема и в домашната кухня, и от хранителната индустрия.
Може част от натриевия хлорид да бъде заменен с калиев хлорид. Калият е друг важен минерал, от който повечето хора не приемат достатъчно. Такава смяна може да бъде двойна полза – по-малко натрий и повече калий.
За хора с бъбречни заболявания повишеният прием на калий може да бъде опасен. Те трябва задължително да се консултират с лекар преди да преминат към калиева сол.
СЗО предлага няколко лесни стъпки, които всеки може да приложи:
-
Избягвайте силно преработени храни
-
Махнете солницата от масата
-
Гответе с по-малко сол и повече подправки
-
Използвайте калиева сол
-
Избирайте продукти с етикет „нисък натрий“
-
Използвайте йодирана сол, ако не сте преминали към заместител – йодът също е жизненоважен за здравето на щитовидната жлеза.