Тревожна статистика – България е втора по тютюнопушене и смъртност от сърдечно-съдови заболявания в ЕС. Данните и стратегията за намаляване на тютюнопушенето у нас бяха обсъдени на кръгла маса, организирана от инициативата „България без дим“ и коалицията „За живот без тютюнев дим“. Според участниците в дискусията цените на всички продукти с никотин трябва да са много по-високи, за да се намали употребата им. В обсъждането се включиха представители на министерствата на здравеопазване и на образованието, Комисията за защита на потребителите и БНТ.
#НеДишайСмърт: БНТ започва кампания срещу употребата на вейпове от деца
Едно от предложенията е всички тютюневи изделия, включително вейпове и нагреваеми устройства, да не могат да се използват на закрито.
„Не трябва проблемът да се фокусира само върху вейповете, защото имаме загинало дете от вейп, хиляди деца пропушват с вейпове, после минават на устройства за нагряване и като част от някаква социализация, която върви по един недопустим начин в държави като нашата. Във Франция тютюневи изделия се продават само в специализирани магазини и ако хванат такъв да продава на малолетни – целят му бизнес приключва, категоричен е професор Иван Груев, председател на дружеството на кардиолозите в България.
Една от причините България да е на второ място в Европа след Сърбия по пушене е ниската цена на цигарите. Ако тук една кутия струва около 6-7 лв, то в цяла Европа цената е двойна и дори тройна. Най-важни за решаването на проблема остават възпитанието и средата. Затова и целта на кампанията на БНТ „Не дишай смърт“ е да промени нагласите сред младите хора.
„Имаме певци, в чийто клипове има устройства, това се налага и успява да достигне до децата, защото се таргетира като нещо много модерно“, коментира Мариела Драголова, директор „Новини и актуални предавания“ БНТ.
Сред предложенията, които бяха обсъдени по време на дискусията, са пълна забрана на рекламата на тютюневи изделия, както и за рязко повишаване на акцизите, за да станат цигарите недостъпни за младите хора.