ДАНС е забранил на Антон Зингаревич, президент на „Ботев“ /Пд/, да влиза в България. Това е потвърдил пред клуба шефът на ДАНС Пламен Тончев, съобщава фейсбук страницата на“Ботев“ /Пд/
Зингаревич, който е собственик на „Ботев“ от 2021 година, е „включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци за срок от 10 години“.
Борис и близнака му Михаил са учили в Санкт Петербург и започват бизнес там. Основната им компания е „Илим груп“ за целулоза и хартия. В началото на 1990-те години Дмитрий Медведев, преди да стане премиер и президент на Русия, е юридически съветник на братята, пише през 2020 г. „Свободна Европа“.
Ето цялата публикация на спортния клуб, без редакция:
С писмо, получено на 29 ноември 2024 г., четири седмици след официалното ни запитване, председателя на ДАНС – г-н Пламен Тончев, потвърди лаконично новината, че президентът на ПФК Ботев Пловдив – г-н Антон Зингаревич – е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по реда на чл. 21а, ал. 1 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) за срок от 10 (десет) години.
В писмото си г-н Тончев посочва, че включването на г-н Зингаревич във въпросния масив е станало по негова инициатива, но не посочва с какви мотиви е взел това решение. Съгласно разпоредбата на чл.21а,ал. 1 от ЗЧРБ едно лице може да бъде включено в информационния масив на нежеланите в страната чужденци при наличието на основанията по чл. 10, ал. 1 от същия закон. В чл.10, ал. 1 са посочени 28 различни основания, поради които може да бъде отказано на един чужденец да влезе в страната.
След като се запознахме внимателно с всяко едно от посочените основания за отказ, ние не разпознахме в нито едно от тях г-н Зингаревич.
Писмото на председателя на ДАНС повдига повече въпроси, отколкото дава отговори. Не е ясно по какъв начин и с кои свои действия г-н Зингаревич е привлякъл вниманието на ДАНС и кое конкретно законово основание е дало повод на председателя на ДАНС да наложи такава тежка ограничителна мярка. Как и по какъв начин информацията за включването на г-н Зингаревич е станало достояние на медиите, след като самият г-н Зингаревич не е бил известен за това?
Обръщаме внимание, че г-н Зингаревич е счетен за нежелан за срок от 10 години. Не е ясно по какъв начин и с какви мотиви е определен този срок, при положение че разпоредбата на чл. 21а, ал. 1 от ЗЧРБ не съдържа срок за налагане на тази мярка.
Не на последно място, в писмото на г-н Тончев изрично се казва, че „включването на лица в информационния масив на нежеланите в страната чужденци по чл. 21а, ал. 1 от ЗЧРБ не представлява принудителна административна мярка, поради което председателят на ДАНС не е издал заповед, която да може да бъде оспорена.
На практика, без да е обвинен в нищо и без да е нарушил нито един закон (български или европейски), без да се излагат мотиви и без дори да бъде надлежно информиран за наложената административна мярка, г-н Зингаревич е лишен от възможност за адекватна и навременна защита.
Ние ще продължим да задаваме въпроси на институциите и ще използваме всички допустими от закона средства, за да узнаем мотивите за ограничаване правата на г-н Зингаревич. Тъй като сме убедени, че такива мотиви или липсват, или са неотносими към личността и дейността на г-н Зингаревич, ние ще положим всички усилия те да станат публично достояние.