В Кипър през тази седмица започва събарянето на първите обявени за опасни жилищни сгради, съобщиха от вътрешното министерство. Те са включени в правителствения план за укрепване или реконструкция на държавните комплекси, в които са настанени кипърски гръцки бежанци от северната част на острова след турската инвазия през 1974 г.
Първите 5 блока, които ще бъдат разрушени, се намират в Никозия. Според договора за тях това трябва да стане до 5 месеца.
Общо 43 негодни за живеене сгради влизат в първата фаза на правителствената програма, 20 от които са оценени като „непосредствено опасни“. Предстои обявяването на търговете за събарянето на останалите 15 блока, хората от тях в момента се изселват, посочиха от вътрешното министерство.
Програмата предвижда за напусналите разрушените сгради да бъдат построени нови жилища в същите райони, като държавата им предоставя безвъзмездна финансова помощ за закупуване на апартаментите.