Българите напускат дома на родителите си, чак след като навършат 30 години.
Страната ни се нарежда сред държавите-членки на Европейския съюз с най-висока средна възраст по този показател, сочат най-новите данни на Евростат за 2022 година, публикувани днес, съобщи БНР.
Рекордьор е Хърватия, където младите хора заживяват самостоятелно средно на 33,4 години.
В групата на страните с най-висока средна възраст – 30 години или повече, в която младежите напускат родителския дом, освен България и Хърватия, се нареждат също Словакия, Гърция, Испания, Малта и Италия.
На другия полюс с най-ниска средна възраст – под 23 години, са Финландия – 21,3 години, Швеция, Дания и Естония.
Средно за миналата година младите хора в целия Европейски съюз са напускали родителския си дом средно на възраст 26,4 години.
Отчита се и значителна разлика във възрастта на младите мъже и жени, напускащи родителското домакинство.
Средно за ЕС мъжете напускат родителския дом по-късно от жените – съответно на 27,3 и 25,4 години. Мъжете правят това след 30-годишна възраст в 9 държави-членки, включително и България.
Най-голяма разлика между половете е установена в Румъния, където младите мъже са напуснали на 29,9 години, а жените на 25,4 години, следвана от България (с 4,1 години разлика), като мъжете са излетели от родителското гнездо на 32,3 години, а жените – на 28,2 години.
Най-малка разлика от около половин година във възрастта между младите мъже и жени, напускащи родителския дом, е отчетена в Люксембург, Швеция, Дания и Малта.