Мащабна схема за източване на средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) чрез използването на фалшиви документи за медицински, разкри пхолицията в Пловдив, съобщиха на брифинг районният прокурор на Пловдив Петър Петров и директорът на областната дирекция на МВР в града старши комисар Георги Чергов.
За последната година са издадени 8007 протокола, по които са изплатени 5,2 млн. лева. По случая за задържани 8 души, от тях петима лекари, участвали в експертни комисии.
Схемата започнала да действа през юли 2022 година, когато в Пловдив е създадено дружество – филиал на Медицински център със седалище в София. През него минавали хора с различна степен на инвалидност за лекарски прегледи за получаване на помощни средства.
В него имало четири експертни комисии, съставени от по двама лекари – ортопедична, неврологична, уши, нос и гърло и хирургична. Управителят на центъра имал две дружества и магазин за помощни средства. Данните на лица, които имали нужда от тези средства, се набавяли чрез дистрибутори в цялата страна, които посещавали Домове за възрастни хора и Домове за хора с увреждания.
Ето и прессъобщението на прокуратурата:
Районна прокуратура-Пловдив привлече като обвиняеми Н.В., на 59 г., Р.К., на 58 г., С.К., на 86 г.,Т.К., на 71 г., и М.Д., на 62 г., за извършена документна измама – за това, че съзнателно са дали възможност на един от тях – Н.В, да получи от бюджета на НЗОК чужди имущество – пари в големи размери – 815 000 лева. Това е станало чрез съставяне на електронни документи с невярно съдържание – протоколи за отпускане на помощни средства за хора с увреждания. Престъпление по чл. 212 ал. 4 вр. ал. 2 вр. ал. 1 вр. чл. 26 от Наказателния кодекс и престъпление по чл. 212 ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 18 ал. 1 вр. чл. 26 ал. 1 от Наказателния кодекс.
Към споменатата престъпна деятелност са привлечени като обвиняеми и П.К., на 36 г., 53-годишната В.Н. и 66-годишната З.Б., в ролята си на помагачи, които с общи усилия са набирали пациенти, информация, в това число лични карти, епикризи и други медицински документи, с което са спомогнали осъществяването на документната измама – престъпление по чл. 212 ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 20 ал. 4 вр. ал. 1 вр. чл. 26 ал. 1 от Наказателния кодекс.
В процеса на разследване на случая П.К. съзнателно е мотивирал двама свидетеля да потвърдят неистина пред разследващ орган, а именно, че са посещавали Лекарска консултативна комисия /ЛКК/ в гр. Пловдив, като за целта им изпратил протоколите по интернет приложение – престъпление по чл. 293 ал. 1 от Наказателния кодекс.
Схемата за документната измама, свързана с получаване на помощни средства за хора с увреждания, е разкрита от разследващ екип от полицаи от отдел „Икономическа полиция“ при ОД на МВР – Пловдив под надзора на Районна прокуратура-Пловдив.
Сред обвиняемите са членове и председатели на Лекарска-консултативна комисия – ортопедична и неврологична в Медицински център, чието седалище е в гр. София като е имал филиал в гр. Пловдив. Установено е, че от 1 юли 2022 г. до края на юли 2023 г. ЛКК-комисиите към Медицинския център са изготвил общо 8007 протокола за отпускане на помощни средства на хора с увреждания, по които НЗОК е платила на различни дружества общо 5,2 млн. лева.
Предстои за петима от обвиняемите да бъде внесено искане в съда за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
За горепосочените престъпления по закон се предвижда наказание от 3 до 15 г. лишаване от свобода и конфискация на част или цялото имущество.
Действията по разследването продължават.