„Нито една повече“, „Няма да мълчим“ и „Стоп на насилието и геноцида над жени“ – с тези послания в цялата страна хиляди хора излязоха на мирни протести в знак на подкрепа към 18-годишното момиче от Стара Загора, което бе обезобразено по особено жесток начин с макетно ножче по цялото тяло от 26-годишния й приятел. Хората излязоха пред съдебните палати в своя град по едно и също време – точно в 18:00 ч.
Протестът във Велико Търново също събра много хора. Ситуацията е спокойна. Хората искат справедлив протест и да не се повтарят повече подобни случаи.
Граждани се събраха на протест в София срещу насилието и в подкрепа на нападнатото момиче от Стара Загора.
Шествието започна в 18:00 ч. пред Съдебната палата. Протестът се организира от граждани в социалните мрежи. На мястото има засилено полицейско присъствие.
Хиляди се включиха и в протестното шествие в Бургас и поискаха свят без насилие. Кметът Димитър Николов също се включи. „Трябва да имаме отношение, трябва да застанем на страната на доброто, гражданин съм, баща съм на момиче. Това може да се случи и в този град, не искам това да се случва”, каза Димитър Николов.
Над 100 души излязоха в Хасково на протест срещу насилието, за справедливи наказания срещу посегателствата над човешката личност и в подкрепа на пострадалото момиче в Стара Загора. Бдението се състоя пред сградата на Съдебната палата. В основата на организацията бяха рокерите от двата мотоклуба в града, които пристигнаха с машините си и се присъединиха към останалите. Дошлите издигнаха лозунги „Нито една повече“, „Говори днес, за да има утре“.
Тук съм като жена и майка. За мен насилието независимо над кого се извършва, е недопустимо“, каза общественикът Милена Налбантова. Крайно време е законите в България да се спазват от всички и да работят. Радвам се, че има общество, което да подкрепи пострадалите, да им каже, че те не са сами. В същото време осъждам влиянието на всички политически партии, които яхнаха този случай, допълни тя.
В Хасковска област протести имаше и в Димитровград и в Свиленград. Там местно танцово студио посвети тазвечершната си традиционна хоротека на борбата с насилието.
В Кърджали митингуващи затвориха за около 20 минути централния и най-натоварен булевард „Беломорски“.
Стотици се събраха на мирен протест и в Ямбол в подкрепа на станалото жертва на агресия 18-годишно момиче от Стара Загора.
„Настояваме за бърза промяна в закона. Домашното насилие и всякакъв вид насилие трябва да спре. Също и да няма убийци, разхождащи се сред нас. Утре жертвата може да е нашата майка, дъщеря, сестра“, каза организаторът на демонстрацията Венелина Вълкова. Тя посочи, че е приятно изненадана от присъствието на толкова много хора и добави: „Предполагам, хората се събуждаме“.
„Това не е човешко. Не искам да има повече пострадали момичета. Нямам дъщери, имам трима сина и се старая да ги възпитам да обичат, да уважават и никога да не причиняват това не само на жена, а на никого“, каза Ваня Калафирова.
Да нараниш един човек с нож така, че да има 400 шева – това е пълен садизъм. Над 20 години затвор трябва да са присъдите за такива деяния, смята Велчо Велев, участник в протеста. Промени в законодателството трябват за много неща – и за домашното насилие, и за причиняването на смърт на пътя след употреба на алкохол и наркотици. Никой от тези закони не е работещ у нас, посочи Велев.
„Абсурдно е просто случилото се. Не мога даже и да си го представя“, коментира 21-годишният участник в протеста Атанас Атанасов.
Протест „400 шева – Свобода или Смърт“ в подкрепа на 18-годишното малтретирано момиче от Стара Загора се организира тази вечер пред Съдебната палата в Русе.
„Тук сме, за да защитим правата на това момиче и да бъде наказан този, който е причинил всичко това. Този човек трябва да си понесе последствията. Това е жестоко зверство. Всяка мярка срещу подобни садисти трябва да бъде безкомпромисна“, казаха Тихомир и Зорница, участници в протеста.
„Протестираме срещу това, че институциите не са си свършили работата и да не се стига до подобни случаи в бъдеще. Искаме отговорният за престъплението да си получи наказанието спрямо закона“, каза 28-годишният Александър.
Според участници в протеста насилието е зло, което трябва да бъде изкоренено от ежедневието.
Много хора се събраха пред съдебната палата в Силистра, за да изразят своята подкрепа към 18-годишното момиче от Стара Загора. С плакати „Нито една повече!“ и „Насилието не е семейна ценност“ гражданите изказаха недоволството си от работата на правосъдната система и настояха за промени в законодателството, които да доведат до ограничаване на случаите на домашно насилие.
Стотици габровци излязоха на мирен протест днес на централния площад „Възраждане“ в подкрепа на 18-годишното момиче от Стара Загора, станало жертва на насилие. Хората преминаха в шествие от Съдебната палата в Габрово до сградата на Областната администрация. Бяха издигнати плакати с надписи „Нито една повече“, „Не на агресията“, „Искаме закони“, „Оставка за съдийката, определила лека телесна повреда“.
„Излязох за да призова всички жертви да се борят за правата и позицията си, да не се страхуват, а да действат. Не бива да оставяме насилниците да тъпчат нашите права. Трябва да променим и действията си като общество, момичетата трябва внимателно да подбират партньорите си, а мъжете трябва да знаят, че решението на проблемите не се крие в юмруците“, посочи Мариета Дачева от Габрово.
„Искаме беззаконието и насилието да спрат. Това рано или късно ще се случи. Ние и децата ни ще живеем в една нормална и спокойна държава“, каза по време на шествието в Габрово Надя Колева, един от организаторите в социалните мрежи бе Надя Колева от Габрово.
Над 300 жители на Кюстендил също се включиха в мирен протест срещу насилието и в подкрепа на 18-годишното момиче, което пострада в Стара Загора. Местните се събраха на централния площад „Велбъжд“ в Кюстендил, а оттам се отправиха в шествие към Съдебната палата в Кюстендил. Мирният протест се водеше от кмета Петър Паунов и председателя на Общинския съвет Иван Андонов. На протеста беше и заместник-областният управител Критиян Иванчов, представители на общинската и областната администрация.
„Изненадан съм от присъствието на толкова много хора. Не трябва да се оставят такива случаи, те не са единични. Има много случаи, но жертвите ги е страх да говорят за това. Надявам се, събирайки се толкова много хора, да им дадем сила, за да не мълчат. Протестът е и към самите закони – не може с 400 шева, съдът да постановява лека телесна повреда. Това си е опит за убийство“, казаха организаторите.
„Необходими са по-сериозни наказания за насилниците. Аз лично много се страхувам, когато ми се наложи вечер да се прибирам сама“, разказа Йоана Георгиева, на 19 години от Кюстендил, която беше дошла да се включи в протеста срещу насилието и в подкрепа на пострадалото момиче от Стара Загора.
По-рано днес стана ясно, че Георги Георгиев, задържан и обвиняем за зверското посегателство и заплахи над 18-годишно момиче в Стара Загора, остава в ареста. Районния съд в града взе постоянна мярка за неотклонение “задържане под стража”.
Георгиев беше задържан вчера (неделя, 30 юли) по досъдебно производство във връзка с отправените заплахи. Повдигнати са му две обвинения – за нанасяне на средна телесна повреда и за закана за убийство. По делото се събират още доказателства, предстоят и още медицински експертизи. Това е третото му провинение от подобен характер. Нападението е станало още в края на юни, а случаят придоби широк обществен отзвук преди дни.
Още на 24 юни соченият за извършител е изпратил съобщение на 18-годишното момиче със съдържание: „Направо те убивам“, а на 25 юни – „Ще ти закача главата“. На следващия ден влиза в дома на жертвата с маска и макетен нож и ѝ нанася юмручни удари в главата.