Всички фирми с персонал над 100 души да изплащат заплатите на служителите си само по банков път. Това задължение въведоха депутатите с приемането на второ четене на текстове от държавния бюджет. Изключение те направиха само за сезонно заетите работници в земеделието.
Първоначалното предложение на финансовото министерство беше за фирмите с наети 50 души, но при приемането на текстовете депутатите решиха, че броят на заетите ще е над 100.
Финансовият министър Асен Василев обясни, че целта е да излезе икономиката на светло.
От БСП и „Възраждане“ се обявиха против предложението с мотива, че в малките градове и села няма банкомати, а освен това се плащат и такси за банковите услуги. Левият Драгомир Стойнев посочи, че тегленето на касата в банките е поскъпнало, както и междубанковите операции.
„Откриването на сметка е скочило от 2,50 на 3,15 лева и за издаването на банкова карта също се плаща“, каза той.
По думите му печалбите на банките стават огромни и неконтролируеми.
„И докато министърът на финансите не намери решение на този въпрос, този текст да не влиза“, призова Стойнев.
Настамир Ананиев от ПП-ДБ коментира, че всички операции могат да се правят онлайн, като така таксите са по-евтини.
„Онлайн банкирането е по-евтино, но много се надявам Вашата баба да може да прави онлайн преводи, да може да си плаща сметката през интернет, но това не е актуалното състояние на държавата“, отговори му Драгомир Стойнев.
Цончо Ганев от „Възраждане“ обясни, че на много места няма банкомати.
Той цитира данни на БНБ, според които броят на банкоматите е паднал с 273 в сравнение с предишната година. Причината за това била, че поддържането на устройствата струвало скъпо на банките.
„Тенденцията, която прогнозира БНБ е банкоматите да намаляват, защото им струват пари, а в същото време печелят от такси и комисионни“, скочи Ганев.