Връхлетя ни проклятието да си изберем да ни управляват политически сили, които нямат нищо общо с политиката, които слагат личното си его над обществения интерес
и които ги вълнуват парите, облагите, които са освен това на всичко отгоре невъзпитани,
истерични, задкулисни и които без свян извадиха цялото си мръсно бельо пред обществото. Такова нещо, което се случи от сряда и продължава и досега не се е случвало през последните 33 години. Няма такъв гръм, който да удари българската политическа система.
Така журналистът Валерия Велева коментира случилото се през седмицата излизане на ИТН от Четворната коалиция и истеричната реакция на ПП и на премиера Кирил Петков.
По думите й много трудно останалата Тройна коалиция ще може да управлява страната.
Слави Трифонов всъщност не е прав. Излизането на ИТН удължава агонията и тя става още по-страшна. Драматичното е, че никой не дава формула за изхода.
Не е изход от ситуацията да ходиш и да търсиш по кьошетата
10-12-15 или не знам колко депутати и да ги убеждаваш да подкрепят правителството. Какво трябваше да направи в тази ситуация премиерът, ако беше наясно с политиката, изобщо ако имаше политическо мислене. Ясно е, че той е в една криза, ясно е, че има криза в държавата, ясно е, че политическата криза може да прерасне в парламентарна, описа ситуацията Велева.
Според нея първото, което трябва да се свърши е договорка с лидерите на партиите за най-важните неща в държавата.
Премиерът е един политически самодеец, съзнанието му е бяло поле.
Мантрата „борим се с корупцията“ трябва да бъде зачеркната. Първата ти работа е да свикаш лидерите на партиите, от които би искал подкрепа по 3-4 или 5 неща. Това правителство е свършило – то не може нищо повече оттук-нататък да свърши. То обаче има 2 задачи – едната е актуализацята на бюджета – на всяка цена, втората е промяната на избирателния кодекс – махането на машините, връщането на бюлетините. Те говорят за закона за КПКОНПИ, за шеф на КПКОНПИ – ама това изобщо няма да се случи.
Който си въобразява, че ще мине този закон – той няма общо с политическото мислене
и политическата логика, а който пък си въобразява, че Бойко Рашков може да стане шеф на КПКОНПИ, значи е скаран изобщо с логиката. министър-председателят вместо да излезе и да направи мостове към останалите политически сили, той излиза и казва: Не заставайте зад партиен лидер, който е бивш певец. Ама той до вчера ти е бил коалиционен партньор, ти си си сложил подписа до този на бившия певец. Каква е тази личностна атака и абсолютна омраза, която всъщност блокира политическия процес, попита риторично Велева.
Тя смята, че конфликтът
е за пари и участниците в него са си го казали и това е най-бруталното.
Не знам дали ви направиха думите на зам.-председателя на парламента Ива Митева по време на брифинга на ИТН. Тя каза следното: ние в тези 6 месеца им угаждаме, газихме Конституцията, газихме законите, газихме правилника на НС. Госпожо Митева, вие просто сте за прокурор след като признавате публично, че сте газили законите в българския парламент, в изборите на КЕВР и АПИ, какво правите в НС? Вие, госпожо Митева, която искате да станете конституционен съдия, които бяхте шеф на парламента.
Това Ваше признание означава да напуснете парламента,
нямате право да влизате в този парламент – вие и цялата Ви парламентарна група. И оттук-нататък за какъв политически разговор става въпрос, възмути се Велева.
Тя припомни, че всички са предрекли, че Слави Трифонов ще влезе в парламента, за да го взриви.
Всеки трябва да потърси своята отговорност затова, което се случи днес, защото няма невинни. Къде е отговорността на онзи, който каза че ако има още трима четирима министри като Кирил Петков, когато той бе икономически министър, България ще цъфти. Е, цъфна ли България с премиер Кирил Петков?
Питам аз и къде е отговорността, на този, който ни го натресе?
/президента Румен Радев – бел. ред./ Къде е отговорността на всички останали фактори, които направиха и невъзможното Кирил Петков да стане премиер, къде е отговорността на тези, които прегазиха Конституцията, за да влезе той в политиката, да стане министър и след това да стане премиер. Разговорът е много по-сериозен и по-дълбок в обществото. Сега сме изправени пред нови избори и пак ще направим някакви безумни избори, за
да сложим на върха на управлението в държавата абсолютни политически примати.
Това направиха с избора си част от българския народ, така и фактори, които в момента са на върха на държавата, отсече Велева.
Кризата коментира и политологът Христо Панчугов.
Тази ситуация беше предизвестена – всеки, който наблюдаваше, това, което става, очакваше рано или късно това да се случи, с тези участници. Въпреки това управляващите се оказаха за пореден път в ситуация, в която да се излагат пред българските граждани. Истинската истерия идва от самите политици, които за пореден път вместо да се фокусират до изхода от тази ситуация, включително до обмислянето на план, с който да се създаде постоянно мнозинство в парламента или да се върви към нови избори, се замерят с компромати.

За пореден път частният партиен интерес и на ИТН, и на ПП
е насочен към това да излязат бели и да бъдат харесани от своите избиратели. Този фокус всъщност размива разговора и идеята за политика оттук нататък. Това, което всъщност от самото начало е проблем лично на Кирил Петков и на управлението е невъзможността да формират политика, да обяснят приоритетите си в тази политика, смята Панчугов.
Вчера Бойко Рашков говореше за заставането начело на КПКОНПИ и единственото, което успя да посочи като причина защо ще става председател на КПКОНПИ беше, че за него това е предизвикателство
– сякаш досега се е справял с някакви други предизвикателства.
Невъзможността изобщо да формулираш дневен ред, каква е целта ти в една или друга политическа позиция, какво искаш да постигнеш, как ще изглежда България след 3 или 5 години вследствие на твоето управление,
е потресаваща в тази коалиция.
Не знам дали ще видим смислени промени в състава на този кабинет, които да отразяват осъзнаването, че плоското разбиране за политика, които тези хора имат, всъщност ги проваля, нещото, което образува криза след криза, което направи това парвителство да изглежда нескопосано, несериозно, безсмислено и изпразнено от съдържание в очите на българските граждани.
Невъзможността изобщо да се осъзнава реалността,
да се намират инструментите, с които да се отговори на дневния ред на българските граждани е в основата на това, което се наблюдава. Разбира се, че конкретният повод е Слави Трифонов, разбира се, че сега ще видим хиляди конспиративни теории за това, което се е случило. Те така и не успяха да разберат какво е Слави Трифонов всъщност – антисистемен играч, чиято партия влезе в парламента заради личното му обаяние. Хората вътре са лично на него предани – това да не си дадеш сметка затова с кого
6 месеца се опитваш да си партнираш, е потресаваща некадърност, смята Панчугов.
По думите му премиерът Кирил Петков за пореден път се е държал неадекватно по време на брифинга и е объркал мечтите с управлението на държавата.
Браво на Велева. БРАВО. Дано повече хора са гледали интервюто и разберат смисала.
Абсолютно точен анализ на г-жа Велева
Браво на Велева
Управленците са ни лика-прилика с народа.Немислещи,неможещи…