България няма да влезе в Еврозоната на 1-ви януари 2024 г., защото правителството много закъсня с някои от правните промени, които са необходими, а и инфлацията у нас доста над средната в Европейския съюз и над тази в Маастрихтските условия. Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков пред Нова тв. Той допълни, че има надежда страната ни да се присъедини към Еврозоната в края на 2024 г. или през 2025 г.
Добре е България да влезе в Еврозоната, защото това автоматично означава, че лихвите по кредитите и за домакинствата, и за бизнеса ще спаднат с около 1% -1,4% – това е в момента разликата между лихвите в евро и в левове. А понеже лихвите ще се вдигат през следващите година-две, това е добре дошло за България, каза още Дянков.
По думите му според изчисленията на Евростад влизането на България в Еврозоната се забавя с около 18 месеца – тоест това може да стане в средата на 2025 г.
Бившият финансов министър посъветва да се води активна информационна кампания и от БНБ, и от правителството за влизането в Еврозоната.
Той разкритикува и намерението на правителството за намаляване на ДДС-то на парното и топлата вода на 9 на сто.
Това няма да намали сметките – това е проинфлационна поредица от мерки и ще има обратен ефект. Нормален процес и икономическа логика е, когато изкуствено държиш цените ниски, и ти вдигнеш мораториума, те да тръгнат нагоре, посочи Дянков.
Вече не само социално слабите, но и значителна група от работещите са на прага на бедността. Вярно е, че тече световен процес на висока инфлация, но това правителство се забави с мерките, даже взе грешни мерки като мораториума върху цените на тока и сега всички плащаме затова. Тази мярка бе излишна и само натяга положението с инфлацията във времето. В САЩ в момента инфлацията намалява, а заради този мораториум, в България нивото на инфлацията се вдига, каза още Симеон Дянков.
Според него вдигането на пенсиите също покачва инфлацията в България.
Реално най-ударени по джобовете са тези, които работят на по-ниски заплати, много хора в държавната администрация по градовете и областите ще са засегнати от инфлацията, каза още бившият финансов министър.
Той прогнозира 13% средна инфлация и допълни, че това е цифрата, която се дава и от Международния валутен фонд. По думите му инфлацията в България е най-висока през лятото – около 20 на сто. Според Дянков инфлацията ще продължи до пролетта на следващата година заради грешните мерки на правителството.