Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев очерта основната финансова рамка и подробности за Бюджет 2022 на специален брифинг пред медиите.
Детските градини и яслите ще са безплатни в цялата страна от 1 април 2022 г., а обезщетението за майчинство през втората година става 710 лв. месечно. Това съобщи вчера вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев при представянето на проектобюжет 2022.
85 млн. лв. са заложени за безплатни детски градини и 13 млн. лв. за допълнителни компенсации на родителите, чиито деца не са приети в безплатните детски градини, заяви още Василев.
Още 70 млн. лв. се отпускат за построяване и разширяване на забавачки.
„23 млн. лв. пък се предвиждат за финансиране на медицинско обслужване в здравните кабинети на училища, ясли и детски градини. 16 млн. лв. се дават за подпомагане на храненето, за да имат децата нормални закуски“, подчерта вицепремиерът Василев.
С около 12% ще се увеличи средната учителска заплата от април тази година.
Така тя ще достигне 125% от средното възнаграждение в страната, съобщиха от образователното министерство.
Точният й размер ще бъде обсъден със социалните партньори и записан в наредба на министъра на образованието и науката. Повишението на заплатите на педагозите ще се обезпечи с 239 млн. лв. Поради новия размер на минималната работна заплата в страната ще се увеличат разходите и за възнагражденията на непедагогическите специалисти. Така за заплати в образованието ще се дадат допълнително общо 315 млн. лева. В момента минималната учителска заплата е 1260 лв. и с увеличението с 12% би станала 1411 лв. В проектобюджет 2022 са предвидени 10% повече пари за издръжка на детските градини и училищата. Допълнителните 40 млн. лв. са за покриване на по-високите разходи за електроенергия, отопление, горива, вода и др.
Ръст с 6,5 млн. лв. е заложен на средствата за транспорт на учениците, които се обучават в средищни училища или в професионални гимназии в съседни населени места. Други
10 млн. лв ще са за закупуване на училищни автобуси
Със 100 млн. лв. ще се финансира нова програма за извънкласни дейности в училищата и в центровете за подкрепа на личностното развитие, така че повече деца да спортуват или да се занимават с изкуство.
И през тази година учениците ще имат възможността да почиват безплатно на море или планина по Националната програма „Отново заедно“. Бюджетът й ще е 22,6 млн. лв. Програмата беше спряна временно през миналата година заради ръст на заболелите от COVID в страната. Като всички отложени тогава пътувания ще могат да се проведат през това лято.
С 15 млн. лв. ще започне нова програма за изграждане на физкултурни салони и спортни площадки в училищата, в които няма такива или съществуващите не са в добро състояние. А допълнителни 6,5 млн. лв. ще осигурят дуалното обучение и ще се насърчават учениците да избират защитени специалности или такива с недостиг на кадри за пазара на труда.
Очаква се от средата на годината да заработи нова национална програма за наемане на образователни медиатори и социални работници в детските градини и училищата. Тя е на стойност 10 млн. лв. Като дотогава заплатите на тези специалисти се осигуряват по европейския проект „Подкрепа за успех“.
С 10% ще се увеличат средствата за студентски стипендии
като за това са разчетени 5,5 млн. лв. Издръжката на обучението във висшите училища ще се повиши с 43 млн. лв. С 2,2 млн. лв. ще се покрият таксите на студентите, които се обучават в защитени специалности или такива с недостиг на кадри за пазара на труда. Висшите училища ще получат с 5 млн. лв. повече за научна и художествено-творческа дейност.
Повишаване на средствата е предвидено и в частта за наука. Ще бъдат осигурени допълнително 15,5 млн. лв. за изпълнение на целите, заложени в националните научни програми, Националната стратегия за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта за научна инфраструктура. Предвидените общи разходи за политики в областта на образованието и науката през 2022 г. са в размер на 6,407 млрд. лв., съобщиха по-късно вчера от образователното министерство.
90 млн. лв. ще струват семейните помощи за деца,
223 млн. лв. ще покрият увеличението на заплатите за асистенти на деца с увреждания. 70 млн. лв. ще са помощите за деца до 2 г., допълнителни 111 млн. лв. са отпуснати за сферата на социалните услуги.
Планирани са и 852 млн. лв. за добавките към пенсиите за първите 6 месеца на годината, а за разходи за социално подпомагане са предвидени общо 20,1 млрд. лв.
Минималната работна заплата ще се покачи от 650 на 710 лева от 1 април. Толкова вече ще бъде и обезщетението за майчинство през втората година.
Както вече бе обявено обаче, се повишава максималният осигурителен доход от 3000 на 3400 лв.
„Голяма част от политиките, които са заложени в коалиционното споразумение, няма как да бъдат остойностени в този бюджет заради краткото време. Но имаме предвидена актуализация в средата на годината, която ще включва всичко. Това е бюджет, който се опитва да постигне трайна промяна в параметрите и траекторията на икономическия растеж на страната”, подчерта вицепремиерът и финансов министър.
Значително ще растат капиталовите инвестиции, както и инвестициите в хора, обяви още Василев. Ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на България от 4,8%,
5% безработица и дефицит с Covid мерките от 4,1 на сто.
Асен Василев посочи, че финансовата рамка за годината е с три основни акцента – нарастване на капиталовите инвестиции, значително нарастване на инвестициите в хора, социална справедливост и подсигуряване, че всички български граждани ще имат адекватен стандарт на живот. Голяма част от политиките, които са заложени в коалиционното споразумение, няма как да бъдат остойностени в този бюджет заради краткото времe, но имаме предвидена актуализация в средата на година, която ще включва всичко. Това е бюджет, който се опитва да постигне трайна промяна в параметрите и траекторията на икономическия растеж на страната, заяви финансовият министър.
За здравеопазването в проектобюджет 2022 пък са заделени
500 млн. лева за ваксини, тестове и лични предпазни средства
470 милиона за медиците на първа линия, 100 милиона за добавките от 75 лева за ваксинираните пенсионери и 581 милиона допълнително за Здравната каса.
В сектор енергетика се отделят допълнително над 900 милиона за компенсации заради цената на тока за ЕРП-тата и бизнеса.
За отбраната се дават 187 милиона лева за патрулен кораб за ВМС, 100 млн. лева за изграждане на батальонни групи от състава на механизирана бригада, 126 милиона за нова техника и поддръжка на изтребителите МиГ-29, 50 млн. за учения и 77 милиона за преодоляване на недокомплекта в армията.
Приходите, заложени в проектобюджет 2022 г., са 57,253 млрд. лева, а разходите – близо 63,154 млрд. лева, според разчетите на финансовото министерство.
Дефицитът се предвижда да бъде в размер на 5,9 млрд. лева
или 4,1 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт с Covid мерките, а без тях – 2,5%.
Финансовото министерство прогнозира още средногодишната инфлация тази година да възлезе на 5,6 на сто.
Данъкът върху доходите и за фирмите остава 10 процента, а ДДС – 20 на сто. Ще има намалена ставка от 9 процента за ДДС върху определени стоки и услуги. „Няма как да има растеж, без да инвестираме в хората и капиталовата инфраструктура на страната. По този повод е предвидено удвояване на капиталовите инвестиции от 2,9% от БВП към момента до 5,8% от БВП“, заяви Асен Василев.
7,3 млрд. лв. ще бъде новият дългов таван.
3 милиарда лева са за плащания по съществуващ дълг и 4,3 милиарда лева ще бъде новият дълг. Нивото му обаче остава ниско – 26,7% от БВП, обясни още финансовият министър . Той уточни, че дълговата програма предвижда и емисия от чуждите капиталови пазари. През следващите 2023 и 2024 се предвижда в ръста на икономиката да има известно забавяне – съответно 3,7% за догодина и 3,4% след две години. Ще спада обаче и безработицата, прогнозират от финансовото ведомство – съответно на 4,6% и 4,3%. Ще има и смекчаване на инфлационните процеси – 2,7% през 2023 и 2,2% през 2024.
Бюджетът на Българските държавни железници и НК “Железопътна инфраструктура“ за 2022 година
достига 663 млн. лв.
Заделени са допълнително 1,671 млн. лв. за републиканската пътна мрежа, с което бюджетът на Агенция „Пътна инфраструктура“ достига над 2,4 млрд. лв. Има 178 млн. лв. за капиталови инвестиции“, изброи още министър Василев.
„С 28 млн. лв. се вдигат средствата за филмопроизводство, а с 31 млн. лв. се увеличава подкрепата за българските творци, които не могат да работят пълноценно заради пандемията.
Отделят се и 36 млн. лв. за ремонти на галерии, театри и опери“, каза още Асен Василев.
600 млн. лева субсидии за общините за скъпия ток
Общините ще получат с 600 млн. лв. повече субсидии, за да се компенсира и по-скъпият ток. Както стана ясно, за кметства, болници и училища ще се създаде фонд, който да сключва дългосрочни договори за ток. Ще има и 30% ръст на капиталовите инвестиции в общините на база трансфер от централния бюджет.
2,6 милиарда лева са по специални сметки от миналата година и ще бъдат използвани всичките през тази, уточни министърът. Има и 270 млн. лв. плащания по стари договори, които ще бъдат реализирани тази година. Това се отнася и за военния бюджет, в който има заварени договори.